Messiaan iltapäivä 12.9.

Tervetuloa syksyn ensimmäiseen Messiaan iltapäivään lauantaina 12.9. klo 14!
Vieraana muusikko-evankelista ISRAEL ROYTMAN Israelista.

Israel Roytman on Jerusalemissa asuva pastori, messiaaninen laulaja ja kansainvälisen Going Up to Jerusalem -järjestön perustaja.

Jo vuosien ajan hänen työnsä keskeisenä näkynä on ollut rakentaa siltoja juutalaisten seurakuntien ja kristillisten kirkkojen välille sekä lisätä keskinäistä ymmärrystä. Julistus- ja konserttimatkat ovat vieneet Roytmanin yli 40 maahan. Myös Suomessa hän on tullut tutuksi vierailtuaan vuosien varrella kymmenissä seurakunnissa.

Musiikin, julistuksen ja opetuksen kautta Roytman ja hänen johtamansa Going Up to Jerusalem -järjestö tuovat esille erityisesti Uuden testamentin juutalaisia juuria ja niiden merkitystä Raamatun kokonaisuuden ymmärtämisessä.

Israel Roytmanin palvelutyön keskeinen sanoma kiteytyy ajatukseen:

Juutalainen kansa on maailman ainoa kansa, jonka todellinen identiteetti perustuu Raamatussa ilmoitettuun liittoon elävän Jumalan kanssa.